دسته‌بندی نشده

نحوه کالیبره کردن مانیتور در ویندوز ۷ و ۱۰ چگونه است؟

روش کالیبره کردن مانیتور

کالیبره کردن مانیتور برای کسانی مهم است که قصد دارند کارهای گرافیکی و حتی چاپ را انجام دهند. برای این افراد کالیبره مانیتور یک فرآیند مهم است و حتماً باید نسبت به اینکه چه وضوحی از صفحه نمایش مانیتور یک خروجی مناسب داشته باشد، آشنایی کامل داشته باشند.

فرقی نمی‌کند که شما یک مانیتور نو بخرید و یا یک مانیتور دست دوم را برای کار خودتان انتخاب کنید، باید یک تصویر مناسب بر اساس کارتان داشته باشید.

کالیبره کردن یک مانیتور یعنی تغییر دادن مقداری از روشنایی، کنتراست تصویر یا رنگ‌های مانیتور و … ، تا بتوانید خروجی مناسبی برای کارهای گرافیکی و چاپ داشته باشید.

یکی از ویژگی‌های خوب کالیبره کردن، نشان دادن تصویری است که بتواند طبیعی باشد و متن و نوشته‌های داخل مانیتور را بسیار خواناتر نشان دهد.

اکثر کسانی که حوزه کاری آنها عکاسی است، علاقه بیشتری در مورد کالیبره کردن صفحه‌نمایش دارند تا بتوانند یک خروجی مناسبی داشته باشد.

با توجه به اینکه برخی از مانیتورها می‌توانند از طریق دکمه‌های مانیتور تنظیماتی را انجام دهند، می‌شود تا حدی آن را تغییر داد. اما اگر قصد داشته باشید تا با کمک تنظیمات داخل خود ویندوز این کار را انجام دهید، بهتر است که ادامه مطلب را بخوانید.

در این مطلب قصد داریدم نحوه کالیبره کردن مانیتور را در ویندوز ۷ و ویندوز ۱۰ به شما آموزش دهیم. اما با توجه به اینکه تنظیمات در این ۲ سری ویندوز تفاوت خاصی ندارد، سعی می‌کنیم در ابتدا نحوه کالیبره مانیتور در ویندوز ۷ را آموزش دهیم و سپس با کمی تغییرات در تنظیمات سری ۱۰ می‌توانید آن کار را انجام دهید.

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز سری ۷

۱- در ابتدا باید بر روی منوی استارت کایک کنید و سپس بر روی کنترل پل کلیک کنید.

۲- در مرحله بعدی باید Display را انتخاب کنید و از گزینه‌های سمت چپ آن گزینه‌ی Calibrate Color را انتخاب کنید.

۳- در این مرحله از شما درخواست می‌شود تا تنظیمات کارخانه را انجام دهید. شما باید با کمک دکمه‌های روی مانیتور این کار را انجام دهید.

۴- اگر در این مورد شک دارید و نمی‌دانید که چه کاری انجام دهید، بهتر است تا گزینه Next را بزنید و این مرحله را رد کنید. احتمالاً باز هم باید گزینه Next بزنید و به صفحه‌ای برسید که دران حدود ۳ کادر مربع شکل وجود دارد.

۵- به تصویری که در بخش وسط آن مشخص است دقت کنید و زیر آن Good Gamma نوشته شده است دقت کنید و حتماً آن را به یاد داشته باشید.

۶- در این قسمت باید دوباره بر روی Next کلیک کنید و با گزینه‌ای که در بخش و یا سمت چپ تصویر زیر وجود دارد، با تغییر آن سعی کنید تصویر را شبیه عکسی که در مرحله قبل به یاد داشته‌اید نزدیک کنید و در نهایت گزینه Next را بزنید.

نحوه کالیبره کردن مانیتور در ویندوز 7 و 10 چگونه است؟

۷- در این مرحله باز هم باید دکمه Next را انتخاب کنید و مقدار نوری را که تصویر وسط نشان می‌دهد، به یاد بسپارید و در نهایت دکمه Next را انتخاب کنید و کلیک کنید.

کالیبره مانیتور

۸- با توجه به اینکه کلیدهایی روی دکمه مانیتور وجود دارد، سعی کنید مقدار روشنایی (Brightness) را به تصویری مرحله قبل شبیه کنید و در ادامه دکمه Next را بزنید.

۹- در صفحه بعد دوباره یک تصویر دیگر را مشاهده خواهید کرد که باید به تصویر وسطی که نشان می‌دهد دقت کنید و آن را به یاد داشته باشید و سپس دکمه Next را بزنید. در ادامه باید با کمک تنظیمات و دکمه‌های خود مانیتور، مقدار کنتراست را تنظیم کنید و شبیه به تصویری که به یاد داشته‌اید در نظر بگیرید.

تنظیم کنتراست مانیتور

۱۰- در این مرحله یک پنجره باز می‌شود که انواع مختلف رنگ در طیف متفاوت را مشاهده می‌کنید. شما باید رنگ خاکستری که در قسمت بالا وجود دارد را به یاد داشته باشید و سپس دکمه Next را کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

تنظیم کنتراست با کمک دکمه مانیتور

۱۱- در این مرحله یک پنجره را مشاهده می‌کنید که در آن طیف‌های مختلفی از زنگ سفید تا تیره وجود دارد. با توجه به اینکه رنگ خاکستری را در مرحله قبل به یاد داشته‌اید، سعی کنید تا در این مرحله بتوانید رنگ آن را به همان خاکستری شبیه کنید. اگر احساس کردید که آن رنگی که در یاد شما بود در این طیف وجود ندارد، باید با کمک ۳ بخش تنظیمی در بخش پایین، رنگ مورد نظر را به‌دست بیاورید. بعد از اینکه رنگ موردنظر را به‌دست آوردید باید گزینه Next را کلیک کنید و در نهایت دکمه Finish را کلیک کنید.

رنگ خاکستری در تنظیم کالیبره مانیتور

در نهایت، کالیبره کردن مانیتور شما انجام شده است و می‌توانید از رنگی که به شما نشان داده شده است نهایت استفاده را ببرید.

نحوه کالیبره کردن برای مانیتور در ویندوز سری ۱۰

در این مرحله قصد داریم نحوه کالیبره ویندوز ۰ را برای شما آموزش دهیم. البته نحوه انجام آن با ویندوز ۷ زیاد متفاوت نیست و با کمی تغییرات می‌توانید آن را انجام دهید.

یک تفاوت جالب در بین این ۲ سری از ویندوز این هست که در ویندوز ۱۰ نیاز نیست که در ابتدا به منوی استارت بروید و بر روی کنترل پنل کلیک کنید.

۱- در ابتدا باید بر روی Display Setting کلیک و آن را انتخاب کنید.

۲- در مرحله بعد و بین انواع گزینه‌ها بر روی Advanced Display Settings کلیک و انتخاب کنید.

۳- Recommended: باید در این مرحله رزولوشن صفحه‌نمایش مانیتور را طوری تنظیم کنید که روبروی آن Recommended نوشته شده باشد.

۴- بعد از انجام کارهای بالا نوبت به تنظیمات Color Calibration است، که باید بر روی دکمه Next کلیک کنید تا کار آن شروع شود.

۵- تنظیمات مانیتور خود را با انتخاب بهترین گزینه یعنی Factory Default Color Settings انجام دهید.

۶- باقی مراحل همانند مراحلی است که در بخش بالاتر در مورد کالیبره کردن مانیتور در سری ۷ ویندوز به شما آموزش دادیم.

چرا باید کالیبره کردن صفحه‌نمایش مانیتور را انجام دهیم؟

مانیتورهای مختلف در ابتدا رنگ‌های متفاوتی را به صورت پیش‌فرض به کاربران نشان می‌دهند و این موضوع برای افرادی که به میزان نور حساسیت دارند، کمی سخت است.

به طور مثال کسی که کارش عکاسی، گرافیک، طراحی و چاپ است، نیاز دارد تا از تنظیم و کالیبره کردن رنگ مانیتور خود آگاهی داشته باشد و آن را کالیبره کند.

به طور پیش فرش رنگ‌های مانیتور RGB است. اما افرای که در بالا ذکر کردیم، نیاز دارند تا از فرمت رنگ CMYK استفاده کنند تا بتواند از دستگاه چاپ افست خروجی باکیفیت و مناسبی را دریافت کنند.

اگر مراحل کالیبره کردن مانیتور را انجام ندهید، خروجی متفاوتی را دریافت خواهید کرد که اصلاً مناسب کار شما نخواهد بود. کالیبره کردن، رنگ‌هایی را به شما می‌دهد که در زمان چاپ بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید.

اگر شما نظری در مورد مانیتور و کالیبره کردن آن دارید حتماً در بخش کامنت برای ما ارسال کنید تا بتوانیم نتیجه مناسبی را بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *