کامپیوتر و الکترونیک

چگونگی نگه داری باتری لپتاپ برای سالم نگه‌داشتن آن

چگونگی نگه داری باتری لپتاپ

باتری لپتاپ همیشه یکی از مهم‌ترین قطعاتی است که نگه داری آن برای صاحبان آن، بسیار نیاز به مراقبت دارد. خیلی از کاربران نحوه نگه داری باتری لپتاپ را نمی‌دانند و هر گونه که بتوانند از آن استفاده می‌کنند.

این استفاده اشتباه از نگه داری کردن باتری لپتاپ، می‌تواند ماندگاری و طول عمر آن را به شدت کاهش دهد. اگر شما فکر می‌کند که لپتاپ های امروزی مشکلی از بابت باتری ندارند و باتری آنها از تکنولوژی‌های امروزی برخوردار هست و نیاز نیست که از آنها به شدت مراقبت کنید، باید بگوییم که کاملاً در اشتباه هستید.

نکات مهمی در مورد نگه داری باتری لپتاپ وجود دارد که اگر ندانید، به احتمال زیاد نیاز هست تا یک باتری جدید برای لپ تاپ خریداری کنید.

نکته مهم: اگر شما قصد دارید یک لپتاپ استوک و دسته دوم را برای خرید انتخاب کنید، حتماً در مورد باتری آن از فروشنده اطلاعات دقیق از سلامتی آن کسب کنید.

خیلی از لپتاپ ها اگر باتری آن خراب باشد، پیدا کردن آن در بازار بسیار سخت است. حتماً در خرید لپ تاپ استوک بپرسید که آیا باتری و سایر قطعات جانبی آن مدل از لپتاپ دست دوم، در بازار وجود دارد یا نه؟

خیلی از افراد برای اینکه از باتری لپ تاپ به خوبی نگه داری کنند، سعی می‌کنند که آن را از لپتاپ جدا کنند و با کمک آداپتور و برق، بتوانند کارهای روزمره خودشان را برسند.

اما در برخی اوقات به خاطر عدم وجود برق نیاز هست تا از باتری لپ تاپ کمک بگیریم. در این صورت نیاز است اطلاعات خودمان را در مورد نگه داری لپ تاپ بالاتر ببریم.

نکات مهم در مورد چگونگی نگه داری باتری لپتاپ که باید بدانید

چگونگی نگه داری باتری لپتاپ برای سالم نگه‌داشتن آن

حتماً سعی کنید مواردی که در بخش زیر توصیه می‌کنیم را در مورد باتری لپ تاپ رعایت کنید. زیرا پیدا کردن باتری اصل برای لپتاپ شما کار راحتی نخواهد بود.

۱- یکی از مهم‌ترین نکات بعد خرید لپتاپ، خالی کردن شارژ باتری تا ۳% و سپس شارژ کامل باتری لپ تاپ است. به طور میانگین اکثر لپتاپ ها باید تا ۸ ساعت به طور مداوم شارژ شود.

۲- نکته دوم در مورد شارژ لپتاپ، بررسی میزان شارژ باتری لپ تاپ در هنگام کار کردن است. اگر مشاهده کردید که میزان شارژ آن کمتر از ۳% شده است، از کار کردن دست بکشید و باتری لپتاپ را شارژ کنید. اگر شما در این مورد مراقب نباشید مطمئن باشید بعد از مدتی، باتری لپتاپ خراب خواهد شد و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. باید برای خرید باتری اقدام کنید.

۳- همیشه قبل از اینکه به مسافرت و یا یک مکانی می‌روید که برق وجود ندارد، سعی کنید حتماً باتری لپتاپ را کامل شارژ کنید تا در هنگام استفاده، مشکلی برای باتری آن رخ ندهد.

۴- با توجه به تجربه‌ای که وجود دارد و همچنین تأکیدی که اکثر تولیدکنندگان لپتاپ پیشنهاد می‌کنند، بهترین روش شارژ باتری، خالی کردن شارژ آن تا ۳% و صبر کردن برای رسیدن عدد شارژ آن به حدود ۹۵% است. البته برخی اوقات شاید نتوانید تا شارژ ۹۵% منتظر باشید که هیچ مشکل خاصی ندارد.

۵- یک پیشنهاد دیگری که به شما داریم در مورد زمان کمک گرفتن از نکته ۴ است. اگر قصد دارید یک‌بار شارژ کامل انجام دهید، سعی کنید تا ۲ روز که از لپتاپ استفاده کردید، یک‌بار باتری را تا ۳% خالی کنید و سپس تا ۹۵% منتظر شارژ کامل باشید. اگر بعد از ۲ روز هم به میزان ۳% نرسیده باشد، مشکلی نیست و می‌توانید تا ۳ روز هم با لپتاپ کار کنید تا بتوانید یک‌بار شارژ کامل را انجام دهید. البته زمانی که در طی این دو روز از شارژر استفاده کرده باشید.

۶- یکی از بدترین کارها قرار دادن لپتاپ روبروی آفتاب شدید باشد. با توجه به اینکه کشور ما در منطقه‌ای قرار دارد که نور آفتاب بیشتر و دارای گرمای بیشتری است، سعی کنید در هنگام کار کردن با لپتاپ، اصلاً زیر نور آفتاب شدید قرار ندهید.

۷- در هنگام کار کردن و بازی سنگین کامپیوتری ریال بهتر است لپتاپ را در حالت شارژ قرار ندهید. زیرا این موضوع به عمر و ماندگاری به اتر لپتاپ آسیب جدی وارد می‌کند.

۸- اصلاً از شارژری که ولتاژ بالاتری دارد برای باتری لپتاپ خودتان استفاده نکنید. در برخی اوقات شما دسترسی به شارژر لپتاپ ندارید و همین‌طور دسترسی به برق هم ندارید، اما دوست شما یک لپتاپ و یک شارژر دارد و صد دارید که از شارژر او برای باتری لپتاپ خودتان کمک بگیرید، که ما این موضوع را اصلاً به شما پیشنهاد نمی‌دهیم.

حتی یک‌بار انجام دادن این کار (اگر به مدت طولانی باشد بسیار بدتر خواهد بود) هم به باتری لپتاپ شما آسیب وارد می‌کند و عمر آن را گاهش می‌دهد.

شما می‌توانید با توجه به اطلاعاتی که در پشت لپتاپ در مورد میزان ولتاژ شارژ لپتاپ وجود دارد کمک بگیرید و ببینید که آیا آداپتور لپتاپ دوست و یا همکار شما، مناسب لپتاپ شما خواهد بود یا نه؟

حتماً به توصیه‌های شرکت سازنده و اطلاعات پشت باتری لپتاپ خودتان دقت کنید و از آداپتور متفاوت دیگری کمک نگیرید.

۹- در برخی اوقات که شما یک لپتاپ دست دوم می‌خرید، ممکن است که یک باتری جداگانه را خریداری کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. احتمالاً در هنگام شارژ کردن شاید متوجه شوید که باتری شارژ نمی‌شود و با فروشنده باتری تماس بگیرید و مسئله را جویا شود.

پیشنهاد می‌کنیم که دست نگه دارید. زیرا ممکن است که مشکل از باتری نباشد و آداپتور دارای مشکل باشد. در این صورت یا باید آداپتور را تعمیر کنید و یا اینکه آن را تعویض کنید.

۱۰- هر مدل لپتاپی میزان شارژ دهی متفاوتی دارد که به عواملی مانند: روشن بودن اینترنت و وایفای، نور صفحه نمایش، اندازه صفحه نمایش، برنامه‌ها و نرم‌افزارهای در حال اجرا و … دارد. به همین دلیل همیشه قبل از خرید لپتاپ به شما توصیه می‌کنیم که نیاز خودتان را بررسی کنید و سپس برای خرید اقدام کنید.

۱۱- یکی از مهم‌ترین نکات برای نگه داری باتری لپتاپ که متأسفانه اکثر کاربران به آن دقت نمی‌کنند و کوتاهی می‌کنند، جدا کردن باتری لپتاپ در زمانی است که شما در حال کار کردن و یا شارژ شدن باتری لپ‌تاپ هستید.

به هیچ وجه در زمانی که باتری در حال شارژ شدن است آن را جدا کنید. هیچ‌وقت در حال کار کردن با لپتاپ، باتری را از آن جدا نکنید. این کارها به‌شدت به عمر و ماندگاری باتری آسیب خواهد زد.

این نکاتی که بیان کردیم، از جمله مواردی هست که خیلی از افراد اصلاً اطلاعاتی در مورد آن ندارند و یا اطلاعات آنها نسبتاً ناقص است. با دانستن این اطلاعات، نگه‌داری باتری لپتاپ شما سخت نخواهد بود.

چه زمانی برای خرید باتری لپتاپ اقدام کنیم؟

اگر شما احساس کردید که باتری شما بعد از شارژ کامل در مدت‌زمان کمتری می‌تواند شارژ نگه دارد، در این زمان باید برای خرید باتری لپتاپ اقدام کنید.

خیلی از افراد زمانی که یک لپتاپ می‌خرند، در کنار آن یک باتری دیگری را هم تهیه می‌کنند. این کار را می‌توانیم یک کار بیهوده و اشتباه بدانیم.

زیرا اگر از باتری دیگری که خریده‌اید استفاده نکنید و بالا استفاده در جای دیگری نگه‌داری کنید، این کار منجر به آسیب دیدن و خراب شدن آن می‌شود.

برای اینکه باتری اضافی خراب نشود، بهتر است در مواقع خاصی آن را استفاده و شارژ کنید تا آسیب نبیند.

البته اگر شما یک باتری دست دوم و استوک خرید کرده‌اید حتماً به این موضوع دقت کنید که آر تاریخ تولید آن زمان زیادی نگذشته باشد.

مدت‌زمان شارژ شدن لپتاپ

مدت‌زمان شارژ شدن لپتاپ چقدر است؟

این موضوع در هر لپتاپی متفاوت است و به عواملی که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم بستگی دارد:

  1. اندازه صفحه‌نمایش لپتاپ
  2. میزان نور صفحه‌نمایش لپتاپ
  3. مدل پردازنده و میزان قدرت پردازنده
  4. میزان قدرت و مدل کارت گرافیک آن
  5. طول عمر باتری
  6. نوع کاربری و نیاز شما از لپتاپ (بازی کردن، رندر و تدوین، وب گردی و کارهای دانشجویی ساده و …)
  7. میزان دمای محیط و باطری

این موارد از جمله بخش‌هایی هست که در میزان شارژ دهی و مدت شارژ دهی لپتاپ تأثیر مستقیم دارد.

اگر شما هم نظری و پیشنهادی در مورد نگه‌داری باتری لپتاپ دارید، حتماً در بخش زیر برای ما و دیگر کاربران سایت ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *