کامپیوتر و الکترونیک

دلایل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ و نحوه رفع آن

دلایل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ

امروز می‌خواهیم در مورد موضوع بسیار مهمی با عنوان داغ شدن بیش‌ از حد لپ تاپ صحبت کنیم؟ قصد داریم نکات بسیار ساده و مهمی را با شما در میان بگذاریم که چه عواملی باعث می‌شود تا لپ تاپ بیش از حد داغ کند؟ نکات مهمی را به شما خواهیم گفت که با رعایت کردن آنها بتوانید جلوی داغ شدن زیاد لپ تاپ را بگیرید. پس با ما باشید و این مقاله را تا آخر بخوانید.

داغ شدن بیش از حد لپ تاپ برای خیلی از افرادی که در حین کار هستند اتفاق می‌افتد. چه در خانه باشید و چه در محل کر این موضوع بسیار نگران‌کننده خواهد بود. زیرا داغ شدن بیش از حد لپ تاپ، می‌تواند شروعی برای مشکلات بیشتر آن و در نهایت از کار افتادن کلی آن بشود.

یکی از کارهایی که بعد از خرید لپ تاپ استوک باید انجام دهید، تست کردن آن در هنگام کار کردن آن است. بررسی کنید که آیا دمای آن در هنگام کار کردن به حد بالایی می‌رسد یا نه؟ اگر یک لپ تاپ دست دوم خریدید که دمای بالایی دارد، سعی کنید از خرید آن صرف‌نظر کنید.

البته اگر بتوانید مشکلات آن را (با توجه به نکاتی که در ادامه می‌گوییم) برطرف کنید، قابل خریدن است. اما همیشه باید در اولین تست از لپ تاپ خودتان (اگر استوک یا دست دو است) دمای آن را بررسی کنید. در ادامه نکاتی را به شما خواهیم گفت که بتوانید اولین تست یک لپ تاپ استوک را به‌درستی انجام دهید.

اما همیشه شما قصد خرید لپ تاپ را ندارید، بلکه لپ تاپی که دارید دچار داغ شدن زیاد می‌شود. و در این لحظه شما دچار نگرانی می‌شوید که چه موضوعی باعث شده تا لپ تاپ شما دارای گرمای زیاد شده است؟! در حالی که حتی زمان کمی با آن کار کرده‌اید.

نکات مهم در خریدن لپ تاپی که داغ می‌کند

نکات مهم در خریدن لپ تاپی که داغ می‌کند

خیلی از تعمیرکاران و یا فروشندگان لپ تاپ استوک، زمانی که به آنها می‌گویید لپ‌تاپی که از او خریده‌اید، دارای گرمای بیش‌ازحد است؛ آنها می گویند که دمای محیط کار و یا اتاق خانه شما بسیار بالا است و لپ تاپ به همین خاطر هوای گرم را به سمت داخل لپ تاپ می‌برد و کل سیستم سخت‌افزار شما داغ می‌کند. بگذارید یک جواب قاطع به شما بدهم. کم تاثیرترین مورد برای داغ شدن بیش از حد لپتاپ شما، همین دمای محیط است. تأثیر آن به‌شدت کم است و نمی‌تواند دلیل خوبی برای فروشنده‌ای باشد که لپ تاپ دست دوم خراب را به شما فروخته است.

بهتر است از او بپرسید که آیا احتمال دارد تا مشکلات دیگری هم در گرم شدن و داغ شدن بیش از حد لپ تاپ تأثیر گذار بوده باشد؟

از او بپرسید که ایا احتمال دارد که فن لپ تاپ مناسب آن نباشد و همین موضوع باعث داغ شدن آن شده است؟

آیا ممکن است به خاطر اینکه من برنامه‌های سنگینی را بر روی سیستم لپ تاپ اجرا می‌کنم، به دلیل ضعیف بود لپ تاپ و فشار زیاد بر روی آن، باعث داغ شدن شده است. در حالی که شما گفته‌اید که این لپ تاپ به‌راحتی از پس تمام کارهای سنگین گرافیکی بر می‌آید؟!

آیا ممکن است که شما داخل لپ تاپ استوک را قبل از اینکه به من بفروشید، داخل آن را سرویس نکردید و بدون پاک کردن گردوغبار داخلان سعی در فروش آن را داشته‌اید؟!

اینها سؤالات مهمی هستند که در هنگام خرید لپ تاپ استوک و یا دست دوم، باید به آن دقت کنید. در غیر این صورت احتمال اینکه لپ تاپ استوک مناسبی را به شما نفروشند ، زیاد است.

خوشبختانه در این مجموعه ما همیشه سعی بر این داریم تا بهترین لپ تاپ را برای مشتریان عرضه کنیم و در خرید یک لپ تاپ مناسب با توجه به نیاز آنها اقدام کنیم. مشاوره قبل از خرید و تست یک هفته‌ای بعد از خرید و پشتیبانی بعد از خرید، از مهم‌ترین مواردی است که همیشه در مجموعه دل اچ پی به آن پایبند هستیم.

آیا خود ما هم باعث داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می‌شویم؟

بله، اما چگونه؟! اگر شما در هنگام خرید یک لپ‌تاپ با توجه به نیاز خودتان خرید را انجام ندهید و کمتر از نیاز خودتان یک لپ تاپ استوک یا دست دو بخرید، مطمئناً این وسیله نمی‌تواند به نیاز شما پاسخ دهد و اگر شما اصرار زیادی برای فشار آوردن به آن داشته باشید، نه اینکه داغ می‌کند، بلکه ممکن است حتی خاموش شود و تا مدت‌ها نتوانید از آن استفاده کنید.

دلیل دوم عدم دقت به صحبت‌های فروشنده در هنگام خریدان است. اگر فروشنده‌ای به شما می‌گوید که سعی کنید در زمان‌های کوتاهی از لپ تاپ استفاده کنید و برای کار سنگین زمان زیادی را پشت لپ‌تاپ نباشید، احتمالاً یک دلیل منطقی مهم پست این توصیه قرار دارد.

دلایل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ و نحوه رفع آن

دلیل اصلی داغ شدن بیش از حد لپتاپ چیست؟

در ابتدا و قبل از پاسخ نهایی باید یک نکته مهمی را برای شما توضیح دهم. مهم‌ترین تفاوت در بین کیس کامپیوتر استوک و لپ تاپ استوک (البته چه نو و چه دست دو فرقی ندارد)، ابعاد آنها و فضای داخلی آنها است.

البته مینی کیس استوک در این مورد شباهت زیادی به لپ تاپ دارد و گردش هوا داخل کیش کامپیوتر همانند لپ تاپ است و جریان هوا به صورت فشرده در داخل آن در جریان است.

کیس کامپیوتر استوک و نو، به خاطر فضای بازتری که داخل آن است و گردش هوا در آن به راحتی و با سرعت بالاتری چراین دارد، داغ شدن آن بسیار کم رخ می‌دهد. اما لپ تاپ به دلیل ماهیت آن یعنی کامپیوتر همراه، فضای کمتری دارد و گردش هوا داخل آن بسیار کمتر از کیس خانگی یا همان pc است.

مهم‌ترین دلیل که باعث داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می‌شود، نوع و سرعت گردش هوا در داخل لپ تاپ است. مطمئنا چگونگی داغ شدن لپ تاپ را متوجه شده‌اید. اما اینکه چگونه این اتفاق می‌افتد و چگونه باید جلوی داغ شدن بیش از حد لپ تاپ را گرفت، در ادامه خواهیم گفت.

پس زمانی که شما در حال اجرای یک بازی سنگین و یا کار گرافیکی همانند رندر کردن بر روی لپ تاپ هستید، باید بدانید که گردش هوا و خنک کردن پردازنده و قطعات مهم دیگر، نیاز اصلی سالم ماندن لپ تاپ و داغ نشدن زیاد آن است.

کار سنگین باعث می‌شود تا فن لپ تاپ بیشتر کار کند و بچرخد. در این صورت نیاز به هوای خنک بیشتری برای قطعات دارد. هوایی هم که اطراف لپ تاپ است، هوایی همراه با گردوخاک است.

بله، دقیقاً درست فکر کردید. چرخیدن فن بیشتر یعنی رسیدن هوای بیشتر، هوای بیشتر هم یعنی گردوغبار بیشتر. حالا هر چقدر زمان آن بیشتر باشد هم فن بیشتر می‌چرخد و هم گردوخاک بیشتری وارد لپ تاپ می‌شود. این موضوع در زمان زیاد باعث می‌شود تا بخش ورودی لپ تاپ شما به‌مرور به دلیل گردوغبار زیاد بسته‌شده و گردش هوای کمتر و سرعت پایینی از گردش هوا داخل لپ تاپ رخ دهد.

این سرعت پایین در مدت‌زمان طولانی، باعث تعجب شما در مورد داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می‌شود. از خودتان می پرسید که چگونه در گذشته لپ تاپ به خوبی کار می‌کرد و همین برنامه‌ها را به‌راحتی اجرا می‌کرد و اصلاً داغ نمی‌کرد. اما الان حتی در زمان کوتاهی بعد از کار کردن و یا بازی کردن، لپ تاپ شروع به داغ شدن می‌کند!!

دلیل گرمای بیش از حد لپتاپ در هنگام کار کردن

۳ دلیل اصلی گرمای بیش از حد لپتاپ در هنگام کار کردن با آن

اولین دلیل گردوغبار بیش از حد داخل لپ تاپ و دور محفظه ورودی هوا است. که البته از سمت بیرون لپ‌تاپ مشخص نیست و باید لپ تاپ را باز کرد و از شمت داخل آن را بررسی کرد. که آیا گردوخاک و اشیاء بسیار ریز دیگری جلوی ورود هوا را گرفته است یا خیر؟

۲. دلیل دوم آن سخت‌افزار ضعیف و عدم رسیدگی به خمیر سیلیکون پردازنده و احتمال قدیمی بودن باتری لپ تاپ است. خمیر سیلیکونی را سعی کنید هر چند ماه بررسی کنید که آیا خشک شده است یا خیر؟! آیا کم زده شده است یا به‌اندازه استفاده شده است؟ زیرا کار خمیر سیلیکون خنک کردن دمای بیش از حد لپ تاپ است.

۳. استفاده طولانی‌مدت از لپ تاپ در یک سطح صاف و بالای پتو، فرش یا پاهای خود است. اگر شما به مدت زیادی این کار را انجام دهید، مطمئن باشید در مدت زمان کمی داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خودتان را خواهید دید. قرار دادن لپ تاپ بالای این مواردی که گفته‌ایم باعث می‌شود تا پرز فرش و موکت و شلوار شما همراه با گردش هوا از طریق فن به داخل لپ‌تاپ برود و مشکلات دلیل اول را ایجاد کند. همیشه سعی کنید تا از کولر پد استفاده کنید و یا لپ تاپ را بالای میز مخصوص خودش و با کمی ارتفاع از سطح زمین قرار دهید تا گردش هوا بهتر انجام شود.

تمام این ۳ دلیلی که بیان کرده‌ایم با توجه به انتخاب صحیح و با دقت شما در هنگام خرید یک لپتاپ استوک است.

چگونه بفهمیم که مشکلات لپ تاپ به دلیل داغ شدن بیش‌ازحد آن است؟

در ابتدا باید بگوییم که دمای لپتاپ هیچ‌وقت نباید بالاتر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد برود. بالا رفتن از این دما نشانه دمای بیش از حد آن است. اگر دمای بالایی را حس کردید، موارد بالا را در نظر داشته باشید.

۱- امکان دارد ماوس و کیبورد دچار فراخوانی کندتری در اجرای دستورات داشته باشد.

۲- امکان دارد در هنگام کار کردن حتی با برنامه‌های سبک در لپ تاپ، دچار داغی زیر آن بشوید

۳- امکان دارد در هنگام کار کردن با برنامه‌های لپ تاپ متوجه شوید که برنامه‌ها کند شده و حتی برای مدت طولانی متوقف شوند و دستورات را کامل اجرا نکنند.

۴- احتمال دارد لپ تاپ به شما در مورد دمای بیش از حد لپ تاپ هشدار دهد. حتماً به این علائم احترام بگذارید و در سریع‌ترین زمان و بعد از ذخیره کردن داده‌ها، لپ تاپ را خاموش کنید.

۵- هنگام کار کردن با برنامه‌های نیمه سنگین و سنگین، خود لپ‌تاپ به دلیل داغ شدن زیاد، دستور خاموش شدن بدهد و تا مدت زیادی نتوانید آن را روشن کنید. در این لحظه سعی نکنید که به هر روشی که شده آن را دوباره روشن کنید.

۶ فن صدای زیادی تولید می‌کند. وقتی فن صدای زیادی تولید می‌کند به این دلیل است که سعی دارد تا داخل لپتاپ را خنک نگه دارد. اما در اجرای کار خودش دچار فشار زیاد است. چرا؟! زیرا در داخل آن و اطراف خود فن گردوخاک و موی زیادی وجود دارد و نمی‌گذارد تا به خوبی وظیفه خودش را انجام دهد.

چاره این مشکلات و دمای بیش از حد لپتاپ چیست؟

قرار دادن لپ تاپ داخل کیف خودش به همراه شارژر و آداپتور و باتری آن و رفتن به سمت نزدیک‌ترین فروشگاه کامپیوتر که تعمیرات و سرویس لپ تاپ را انجام می‌دهد. مشکلات خودتان را با توجه به توضیحاتی که دادیم بیان کنید و منتظر باشید تا تعمیرکار لپ تاپ مشکل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ شما را برطرف کند.

به غیر از تعمیرکار لپ تاپ، خودمان چه‌کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

۱- اگر خودتان می‌توانید پیج های لپ تاپ و قاب پشتی را باز کنید، یک بررسی کنید که در اطراف دریچه هوا و فن لپ تاپ گردوغبار و کثیفی وجود نداشته باشد.

۲- اگر در مورد تغییر سرعت چرخش فن لپتاپ آشنایی دارید، باید وارد تنظیمات بایوس لپتاپ شده و تنظیمات فن سیستم را تغییر دهید.

۳- هنگام خاموش شدن لپ تاپ در زمان هنگ شدن، کابل‌ها را از برق جدا کرده و باتری را از لپ تاپ خارج کنید. صبر کنید تا لپ تاپ خنک شود و سپسان را روشن کنید. اگر دوباره همان مشکل روی داد، حتماً به شخص متخصص اطلاع دهید و از او کمک بخواهید.

اگر در مورد مراقبت باتری لپ تاپ اطلاعات کمی دارید، حتماً مطلب روش نگه داری باتری لپ تاپ را نگاه کنید تا بتوانید عمر باتری لپ تاپ را بالا نگه دارید.

بهترین درمان برای داغ شدن بیش از حد لپ تاپ چیست؟

خرید یک کول پد بهترین کار برای پایین آوردن دومای لپ‌تاپ است. کول پد تمام ویژگی‌های خنک کردن یک لپتاپ چه در هنگام کار کردن در زمان زیاد و همچنین کارهای سنگین گرافیکی را در خود دارد.

امروزه کول پدهای مختلفی در بازار وجود دارد که با توجه به نیاز خودتان می‌توانید از آنها استفاده کنید. کول پدهایی با ۲ فن تا کول پد با ۶ فن در بازار وجود دارد. تفاوت در قدرت چرخش فن‌های کول پد و اندازه فن‌ها تعیین‌کننده است.

سخن پایانی در مورد گرمای بالای لپتاپ

با توجه به ابعاد متفاوت لپ تاپ و کامپیوتر، نوع گردش هوا در داخل آنها قابل مقایسه نیست. خنگ نگه‌داشتن کامپیوتر خانگی به میزان خنگ نگه داشتن لپ تاپ دشوار و با اهمیت نیست.

سعی کنید همیشه در مورد خنک نگه‌داشتن لپ تاپ و داغ شدن بیش از حد لپ تاپ مراقب باشید و با کوچک‌ترین مشکل در آن حتماً نسبت به رفع گرمای زیاد لپ تاپ اقدام عملی را انجام دهید.

مجموعه دل اچ پی ارائه‌دهنده انواع لپ تاپ استوک از برندهای معتبر جهانی است. اگر قصد دارید تا کیفیت عالی و ضمانت مناسبی را دریافت کنید از محصولات لپ تاپ دست دو و استوک مجموع دل اچ پی دیدن کنید. لپ تاپ استوک دل، لپ تاپ استوک HP، لپ تاپ استوک لنوو از مهم‌ترین برندهای تولیدکننده لپتاپ در جهان هستند.

1 دیدگاه در “دلایل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ و نحوه رفع آن

  1. رستمی گفت:

    سلام مقاله مفیدی بود ممنونم فقط یک سوال برای جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ میشه از فن خارجی که زیر لپ تاپ گذاشته میشه استفاده‌ کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *