کامپیوتر و الکترونیک

وضوح صفحه‌نمایش مانیتور چیست و چرا اهمیت دارد؟

وضوح یا رزولوشن مانیتور چیست

تصویر روی صفحه کامپیوتر شما از صدها هزار – یا حتی میلیون ها – پیکسل ایجاد شده است. مانیتور با تغییر رنگ این عناصر مربع کوچک تصویری را که می بینید ایجاد می کند.

برای ساده کردن آن، وضوح صفحه نمایش بر وضوح متن و تصاویر نمایش داده شده تأثیر می گذارد.

وضوح صفحه نمایش نشان می دهد که صفحه نمایش شما چند پیکسل می تواند به صورت افقی و عمودی نمایش دهد. به صورت استاندارد نوشته شده است.

یکی از نکات مهم که در هنگام انتخاب مانتیور در اندازه مختلف وجود دارد، تغییر نکردم میزان رزولوشن آنها است. شاید از خودتان بپرسید که چگونه در اندازه‌های مختلف، یک رزلوشن را دریافت می‌کنید.

زیرا وضوح آنها و پیکسل بندی آنها متفاوت است و این متفاوت بودن طوری طراحی‌شده تا در اندازه های مختلف بتواند خروجی تصویر کیفیت بالایی را نشان دهد.

مدل‌های مختلفی از مانیتور با رزولوشن یا وضوح مختلف در شرکت‌های مطرح جهان در حال تولید است. بنابراین جستجو برای انتخاب یک مانیتور – با توجه به مدل‌های مختلف – می‌تواند کمی سخت و وسوسه‌انگیز باشد.

اما اندازه تنها موردی نیست که باید به آن توجه کرد. می‌توانید یک لپ‌تاپ ۱۵ اینچی با وضوح ۱۳۶۶ در ۷۸۶ داشته باشید. همچنین می‌توانید یک صفحه‌نمایش ۲۱ اینچی روی میز خود با همان وضوح ۱۳۶۶ در ۷۸۶ داشته باشید.

انتخاب مانیتوری که کیفیت بالایی داشته باشد کمی سخت و پیدا کردن آن دشوار شده است. یکی از بهترین راه‌های خرید مانیتور استوک هست که اکثراً گزینه خوبی برای انتخاب است. برندهای بزرگی توانستند مانیتورهایی با وضوح بالا را تولید کنند و در بازارهای جهانی عرضه کنند.

در عکس زیر، در حالی که صفحه‌نمایش یک مانیتور بزرگ‌تر است، قسمت‌های کناری آن نمایش داده نمی‌شود. همان‌طور که می‌بینید، تعداد کل پیکسل‌ها یکسان است. اما همه‌چیز کمی بزرگ‌تر به نظر می‌رسد:

مقایسه وضوح بالا و پایین بر اساس اندازه مانیتور

بنابراین، هنگام انتخاب یک مانیتور، باید اندازه و وضوح آن را بررسی کنید.

وضوح صفحه‌نمایش بالاتر به چه معناست؟

هنگام مقایسه دو مانیتور با اندازه یکسان اما با رزولوشن متفاوت، یک مانیتور با وضوح بالاتر (آنی که پیکسل‌های بیشتری دارد) موارد بیشتری را نشان می‌دهد و بنابراین نیازی به پیمایش و اسکرول کردن زیاد نیست.

از آنجایی که این صفحه دارای پیکسل‌های بیشتری است، تصویر واضح‌تر خواهد بود. با این حال، وضوح بالاتر به این معنی است که موارد روی صفحه‌نمایش مانیتور – مانند نمادها و متن – کوچک‌تر ظاهر می‌شوند.

با توجه به تکنولوژی‌های جدیدی که شرکت‌های تولیدکننده مانیتور ارائه می‌کنند، در مورد وضوح صفحه‌نمایش گزینه‌های بیشتری نسبت به قبل وجود دارد.

اکنون امکان خرید مانیتورهای با وضوح بالا (۱۳۶۶ x 768)، وضوح فوق‌العاده بالا (۱۹۲۰ x 1080)، فوق عریض (۱۹۲۰ x 1200) و حتی Ultra HD (3840 x 2160) و ۴K  وجود دارد.

آیا فقط وضوح صفحه نمایش در مانیتور مهم است؟

وقتی در حال خرید یک مانیتور جدید هستید، اجازه ندهید تنها با وضوح مانیتور شما را فریب دهند.

روشنایی و نمایش رنگ می‌تواند در مانیتورها متفاوت باشد، بنابراین بهترین راه برای انتخاب این است که جلوی مانیتور بنشینید و از آن استفاده کنید و سپس با توجه به واقعی بودن رنگ آنها برای خرید اقدام کنید.

چند قانون اساسی وجود دارد که به شما در انتخاب رزولوشن مناسب کمک می‌کند:

  •     اگر برای دفتر خود مانیتور می‌خرید، مانیتور ۲۱ اینچی یا بزرگ‌تر را با حداقل وضوح ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ یا بیشتر انتخاب کنید. که به آن صفحه‌نمایش Full HD شناخته می‌شود، زیرا وضوح تصویر می‌تواند ویدیویی با کیفیت بالا را نمایش دهد.
  •     اگر لپ‌تاپی می‌خرید که عمدتاً با صفحه‌نمایش مجزا از آن استفاده می‌کنید، صفحه‌نمایش استاندارد باید خوب باشد. صفحه‌نمایش لپ تاپ‌های HD می‌توانند بسیار بیشتر از مدل‌های استاندارد قیمت داشته باشند، و اگر فقط گاهی از کیفیت بالای آن استفاده می‌کنید ارزش هزینه کردن زیاد را ندارد.
  •     طراحان گرافیک یا توسعه‌دهندگان وب که نیاز به دسترسی به چندین مانیتور یا صفحه‌نمایش یا پنجره مختلف به‌طور همزمان دارند، می‌توانند از صفحه نمایش‌های تخصصی با وضوح بالا استفاده کنند.

اندازه مانیتور در مقابل وضوح صفحه نمایش

علاوه بر وضوح صفحه‌نمایش، اندازه آن یکی دیگر از عواملی است که باید در نظر گرفته شود. بررسی اندازه صفحه‌نمایش مانیتور با اندازه‌گیری فیزیکی مورب صفحه‌نمایش انجام می‌شود. اندازه صفحه‌نمایش بر حسب اینچ اندازه‌گیری می‌شود، به‌عنوان مثال ۵، ۱۰، ۱۳، ۱۷ اینچ و بالاتر.

وضوح صفحه‌نمایش مانیتور چیست و چرا اهمیت دارد؟

اندازه صفحه و رزولوشن صفحه‌نمایش ارتباط مستقیمی با هم ندارند. به‌عنوان مثال، می‌توانید یک تبلت ۱۰.۶ اینچی با وضوح ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ و یک مانیتور رومیزی ۲۴ اینچی با وضوح مشابه داشته باشید.

از آنجایی که هر دو دستگاه وضوح یکسانی دارند، قادر خواهند بود دقیقاً یک تصویر (از نظر پیکسلی) را نمایش دهند – فقط به دلیل ابعاد فیزیکی بزرگ‌تر، تصویر روی صفحه‌نمایش رایانه بسیار بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

با این حال، یک تصویر بزرگ‌تر نیز تار به نظر می‌رسد. زیرا فاصله بین نقاط بیشتر است. به این معنی که تراکم پیکسل، بر حسب پیکسل در اینچ (ppi) کمتر است.

همین‌طور، دو نمایشگر با اندازه فیزیکی یکسان می‌توانند وضوح متفاوتی داشته باشند. در این صورت یک صفحه نمایش با وضوح بالاتر قادر خواهد بود کیفیت بهتری را روی یک صفحه نمایش قرار دهد. همیشه تصاویر کوچک‌تر واضح‌تر خواهند بود؛ زیرا فاصله بین پیکسل‌ها کمتر است.

وضوح صفحه نمایش چه تأثیری روی چشمان شما می‌گذارد؟

اگر قبلاً دقت کرده باشید احتمالاً به این نتیجه رسیده‌اید که از نظر وضوح صفحه‌نمایش، هر چه بالاتر باشد، بهتر است. اما این موضوع همیشه ضروری نیست.

وضوح صفحه نمایش چه تأثیری روی چشمان شما می‌گذارد؟

با دو صفحه‌نمایش با اندازه مشابه، صفحه‌نمایش با وضوح بالاتر بزرگ‌تر به نظر می‌رسد و اسکرول کمتری نیاز است. علاوه بر این، تصویر نیز واضح‌تر است.

مشکل اینجاست که وضوح پایین‌تر باعث اذیت چشمان شما می‌شود و در موارد شدید، ممکن است نیاز به بزرگنمایی تصویر داشته باشید تا تصاویر را به‌درستی ببینید. که در نهایت دید روی صفحه را کاهش می‌دهد و از وضوح کمتری پشتیبانی می‌کند.

یک موضوع دیگر در مورد نمایشگرهایی با وضوح بسیار بالا است، که بیشتر از وضوحی است که چشم انسان بتواند آن را تشخیص دهد. وقتی نمی‌توانید به‌طور مؤثر از آن استفاده کنید، داشتن دستگاهی با وضوح بالاتر چه فایده‌ای دارد؟ این امر به‌ویژه برای گوشی‌های هوشمند، تبلت ها و سایر دستگاه‌های کوچک صدق می‌کند.

وضوح صفحه نمایش و تأثیر آن روی چشمان

ممکن است فکر کنید چرا نباید در این مواقع از وضوح بسیار بالا استفاده کنید؟! دلایل خاصی وجود دارد که در بخش پایین به شما خواهیم گفت.

البته اگر مشکلی بابت هزینه بیشتر ندارید، می‌توانید مانیتوری با وضوح بالا را خریداری کنید.

اولین مورد پول است. مانیتورهای Ultra HD صرف‌نظر از اندازه صفحه‌نمایش، فقط هزینه بیشتری دارند.

دلیل دوم فنی است. دقت بالاتر به منابع بیشتری نیاز دارد. اگر نرخ تازه‌سازی مانیتور خود را روی ۶۰ هرتز تنظیم کنید، کارت گرافیک شما فریم را ۶۰ بار در ثانیه تازه می‌کند.

هرچه رزولوشن بالاتر باشد، فشار روی کارت گرافیک بیشتر می‌شود. این به این دلیل است که هر پیکسل روی صفحه یک بار رفرش می‌شود. پیکسل بیشتر برابر است با فشار بالاتر.

در حالی که ۱۹۲۰ × ۱۰۸۰ × ۶۰ فریم در ثانیه حتی برای کارت‌های ویدیویی پایین رده خوب است، اما رزولوشن بالاتر و نرخ تازه‌سازی حتی برای کارت‌های رده‌بالا نیز چالش‌برانگیز است.

آیا به HD، ۴K و غیره نیاز دارید؟

آیا به HD، 4K و غیره نیاز دارید؟

خارج از خود اعداد، اکنون باید به مواردی مانند HD، ۴K، ۸K و UHD نیز فکر کنید. تغییر بزرگ از تلویزیون آنالوگ به تلویزیون دیجیتال تفاوت کیفیت را با وضوح بالا یا رزلوشن بالا نشان می‌دهد.

با HD، شما به طور خودکار نسبت تصویر ۱۶:۹ را دریافت می‌کنید، بسیار شبیه به سینماها، همراه با وضوح ۷۲۰p (1280 x 720) و ۱۰۸۰p (1920 x 1080). همه اینها به این معنی است که شما تصویر واضح‌تری را دریافت کنید.

اما پس از آن ۴K معرفی شد. این صفحه نمایش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با داشتن رزولوشن بسیار بالاتر که بین ۳۸۴۰×۲۱۶۰ و ۴۰۹۶×۲۱۶۰ است، جزئیات بیشتری را نشان دهند.

این‌ها برای جزئیات دقیقی که با بازی‌ها و فیلم‌ها ارائه می‌شود عالی هستند. با این حال، هیچ فایده‌ای برای انتخاب رزولوشن ۴K به‌طور خاص وجود ندارد، مگر اینکه بازی‌ها و ویدیوهایی به آن اختصاص داده شده باشد. با این حال، بازی‌ها، فیلم‌ها و حتی برنامه‌های تلویزیونی بیشتری امروزه با کیفیت ۴K نیز تولید می‌شوند.

در حال حاضر، فناوری HD برای اکثر کاربران کافی است و به استانداردی برای صفحه نمایش‌های مدرن، از دستگاه‌های تلفن همراه گرفته تا تلویزیون‌های بزرگ تبدیل شده است.

صفحه‌نمایش ۱۰۸۰p HD وضوح و کیفیت شگفت‌انگیزی را با قیمت نسبتاً مقرون‌به‌صرفه به شما ارائه می‌دهد. همچنین یافتن تلویزیون‌های ۴K مقرون‌به‌صرفه هم گزینه خوبی است، اگرچه هر چیزی که (بازی – فیلم و …) با کیفیت ۴K نباشد، فقط با کیفیت HD نشان داده می‌شود.

وضوح استاندارد طلای جدید ۸K است. درست مانند ۴K با HD، ۸K وضوح ۴K را دو برابر می‌کند و به ۷۶۸۰ در ۴۳۲۰ می‌رساند. البته تلویزیون‌های ۸K بسیار گران هستند و گزینه‌های خرید در حال حاضر بسیار محدود است.

گزینه دیگری که معمولاً مشاهده می‌کنید UHD است. از نظر فنی، همان ۴K است. Ultra HD (UHD) به پایین‌ترین محدوده رزولوشن ۴K در ۳۸۴۰ x 2160 اشاره دارد.

چه وضوح صفحه‌نمایش را باید انتخاب کنید؟

برای دستگاه‌های کوچک‌تر، مانند تلفن‌ها، به بالاترین کیفیت موجود نیاز ندارید. زیرا اندازه صفحه‌نمایش کوچک‌تر است و چشمان مشاء قادر به مشاهده رزولوشن‌های بیشتر نیست.

LED در مقابل OLED

وقتی صحبت از وضوح صفحه‌نمایش به میان می‌آید، عنصر دیگری که باید به آن توجه کرد LED در مقابل OLED است. لزوماً تغییر وضوح صفحه‌نمایش نیست، اما هر فناوری بر روشنایی پیکسل روی صفحه تأثیر می‌گذارد.

LED در مقابل OLED

با LED، تمام پیکسل‌های روی صفحه‌نمایش شما همیشه روشن می‌شوند. شاتر نوری پشت صفحه‌نمایش، پیکسل‌ها را در صورت لزوم روشن یا کم‌نور می‌کند. با OLED، تنها پیکسل‌هایی که باید کار کنند، روشن می‌شوند.

آنها مشابه صفحه نمایش‌های پلاسما با یک لایه کربنی در پشت صفحه پرانرژی زمانی که برق به آن برخورد می‌کند، کار می‌کنند.

با توجه به اینکه پیکسل‌ها فقط در صورت نیاز روشن می‌شوند، رنگ‌های مشکی با OLED واضح‌تر هستند. با LED، ممکن است متوجه شوید که رنگ سیاه بیشتر خاکستری است. در نتیجه، صفحه نمایش‌های OLED با وضوح صفحه‌نمایش اغلب واضح‌تر و شفاف‌تر به نظر می‌رسند.

با این حال، صفحه نمایش‌های OLED می‌توانند مشکلات سوختگی داشته باشند، درست مانند صفحه نمایش‌های پلاسما. بنابراین اگر صفحه‌نمایش شما تمایل دارد برای مدت طولانی روی همان صفحه بماند، LED بهتر است

اما اگر می‌خواهید یک تجربه سینمایی عالی داشته باشید، وضوح بالاتر صفحه‌نمایش کامپیوتر یا تلویزیون بزرگ‌تر قطعاً ارزشش را دارد.

امیدواریم که در این مطلب انواع صفحه‌نمایش با طبقه‌بندی وضوح آن را یاد گرفته باشید. وضوح صفحه‌نمایش در هنگام خرید یکی از مهم‌ترین پارامترها برای افرادی هست که کیفیت محتوای پخش شده در مانیتور برای آنها بسیار حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *