کامپیوتر و الکترونیک

لپ تاپ یا کامپیوتر، کدام یک برای مدارس بهتر است؟

لپ تاپ یا کامپیوتر، کدام یک برای مدارس بهتر است؟

شما هم در انتخاب لپ تاپ و یا کامپیوتر برای سیستم مدارس خود مردد هستید؟ نمی دانید کدام یک از این دو برای شما مناسب تر است؟ با ما همراه باشید تا به بررسی ویژگی های لپ تاپ و کامپیوتر و هر آنچه که نیاز است در هنگام خرید در نظر داشته باشید؛ بپردازیم.

بسیاری از افراد پس از خرید از عدم رفع نیازهای خود به وسیله سیستم که خریدند شکایت میکنند. دلیل آن چیزی بجز نداشتن اطلاعات کافی در هنگام خرید نیست. همین مسئله باعث شد تا این مقاله را برای بسیاری از مدیران که در جستجو خرید سیستم برای مدارس هستند آماده کنیم.

اما قبل از هر تصمیم باید با ویژگی های لپ تاپ و کامپیوتر و همچنین مزایا و معایب هر کدام آشنا شویم. ما با مقایسه هر دو دستگاه و بررسی آن ها به این نتیجه میرسیم که کدام سیستم پاسخگوی بهتر و مناسب تری برای مدارس است.

با این حال باید بگوییم تصمیم نهایی بر عهده خودتان است و ممکن است برخی از مشکلاتی که ما به بیان آن می پردازیم از نظر شما جز معایب نباشد.

مواردی که کامپیوتر و لپ تاپ را بر اساس مقایسه خواهیم کرد:

 • قدرت سخت‌افزاری
 • نمایشگر
 • استفاده آسان
 • قابلیت ارتقا و تعمیر اجزا
 • قیمت

مهمترین بخش و تفاوت اساسی این دو سیستم در در قطعات سخت افزاری است. و در ادامه به بررسی اندازه، امکان حمل، عمر 

مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ از لحاظ  قدرت سخت‌ افزاری

برای اینکه بتوانید برای استفاده از لپتاپ یا کامپیوتر یکی را متناسب با نیازهای خود پیدا کنید و یکی را انتخاب کنید، باید بتوانید تفاوت های آن ها را با هم مقایسه کنید در ادامه به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.

کارت گرافیک (GPU)

در مراسم CES که در سال ۲۰۱۹ برگزار می شد. شرکت کارت گرافیک های سری RTX مخصوص لپ تاپ توسط شرکت انویدیا معرفی شد. طبق ادعا این شرکت، کارت گرافیک های عرضه شده از قدرت بسیار بالایی برخوردار بودند.

در این ادعا گفته بودند کارت گرافیک های عرضه شده قادرند فاصله زیاد گرافیکی پی سی و لپ تاپ را به حداقل کاهش دهند. و قدرت تقریبا مشابهی را در اختیار کاربران هر دو دستگاه قرار دهند.

اما باید دقت داشته باشیم از کلمه های تقریبا و حداقل استفاده شده است. همین باعث گردید تا موضوع قدرت گرافیکی بیشتر کامپیوتر ها نسبت به لپ تاپ ها به ما یادآوری شود. 

اگر احساس می کنید که خرید کارت گرافیک نو نیاز به هزینه زیاد دارد ، می توانید کارت گرافیک استوک را خریداری کنید.

پردازنده‌ (CPU)

در بخش پردازنده های مرکزی نیز کامپیوتر ها نسبت به لپ تاپ ها قدرت بالاتری دارند. در حال حاضر قوی ترین پردازنده های موجود برای لپ تاپ از قدرت بسیار پایین تری نسبت به پردازنده های ارائه شده برای کامپیوتر برخوردارند.

این تفاوت به حدی است که اگر پردازنده های هم رده لپ تاپ و کامپیوتر را با یکدیگر مقایسه کنید؛ باز هم پردازنده های کامپیوتر از فرکانس کمتر و در نتیجه قدرت پایین تری برخوردارند.

دلیل فرکانس پایین پردازنده های لپ تاپ در مقایسه با پی سی ها، به خاطر افزایش طول عمر باتری و مصرف کمتر انرژی در آنها است.

در حال حاضر لپ تاپ ها رشد بسیار خوبی در این زمینه داشته اند؛ اما اگر شما نیاز دارید تا برای انجام کارهای گرافیکی با جزئیات و کیفیت بالا از سیستم خود استفاده کنید؛ ما به شما کامپیوتر ها را با قدرت پردازش بیشتر پیشنهاد میکنیم.

حافظه‌ رم (RAM) و حافظه‌ ذخیره سازی (HDD و SSD)

با اینکه لپ تاپ و کامپیوتر در دو بخش قبلی باهم تفاوت محسوسی داشتند؛ اما در این بخش تفاوت زیادی بین این دو مشاهده نمیشود. این مسئله چه در حافظه های SSD و HDD یکسان است و به وضوح آن را مشاهده می کنیم. حتی در زمان ارتقا نیز این امکان برای هر دو سیستم آسان و قابل انجام است.

نمایشگر

در حال حاضر با فراگیر شدن نمایشگر های ۴k، نمایشگر هایی با کیفیت تصویر full HD به عنوان نمایشگر های استاندارد شناخته می شوند. اما در نمایشگرها مهم ترین عامل نرخ تازه سازی صفحه یا همان رفرش ریت، اندازه و نوع پنلی به کار رفته است.

خوشبختانه نمایشگر در هر دو سیستم لپ تاپ و کامپیوتر از تنوع بالایی برخوردار است.

نمایشگر های لپ تاپ و کامپیوتر در تمامی موارد ذکر شده فوق بجز اندازه با هم مشابه اند. و این تفاوت بسیار محسوس است. زیرا بزرگترین سایز نمایشگر در لپ تاپ ۱۹ اینچ است.

در حالی که بزرگترین سایز نمایشگر در کامپیوتر به ۵۰ اینچ هم میرسد. که می توان کامپیوتر را نیز در این بخش برتر نامید

نمایشگر لپ تاپ های کنونی دارای پنل های با کیفیت تر هستند؛ که همین امر باعث شده تا از وضوح تصویر بالاتری نیز برخوردار باشند. این وضوح تصویر به حدی افزایش یافته که کیفیت های Full HD و یا ۴K را نیز پشتیبانی می‌کنند.

اما تنها تفاوت اساسی در میان سیستم های لپ تاپ و کامپیوتر به اندازه ی این دو سیستم برمیگردد. بزرگترین سایز نمایشگر استفاده شده در تکنولوژی لپ تاپ ۱۹ اینچ است.

این در حالی است که برای نمایشگر های کامپیوتر های PC سایز ۵۰ اینچ آرایه شده است و کاربر در انتخاب سایز نیز گزینه های بیشتری در دسترس دارد. که همین عامل باعث برتری کامپیوتر نسبت به لپ تاپ شده است.

با توجه به قیمت زیاد مانتیورهای باکیفیت و نو ، راه حل جایگزین آن خرید مانیتور دست دوم و باکیفیت با قیمت پایین تر است.

استفاده آسان

تفاوت کامپیوتر و لپ تاپ

از نظر استفاده آسان، لپ تاپ نسبت به کامپیوتر برتر است. این مسئله زمانی مورد اهمیت بیشتری قرار میگیرد که کاربر سیستم دانشجو یا کارمند باشد؛ و همین عامل باعث شود تا دائما به سیستم خود برای ارتباط و انجام کارهای نیاز داشته باشد.

کامپیوتر ها بیشتر برای افرادی طراحی شده اند که خانه نشین اند. وزن سک لپ تاپ نسبت به کامپیوتر نیز یکی از عوامل استفاده آسان آن می باشد.

در لپ تاپ های امروزی شما میتوانید به راحتی نمایشگر را از صفحه کلید جدا نمایید و به راحتی به انجام کار های خود بپردازید. لپ تاپ برای مکان هایی که فضای کافی ندارند مناسب است.

زیرا در لپ تاپ مجموعه ی سیم های کامپیوتر و کیس و موس و صفحه کلید جمع شده اند و همه در تنها یک سیستم کوچک قرار گرفته اند.

قابلیت ارتقا و تعمیر اجزا در کامپیوتر و لپ تاپ

از مهم ترین تفاوت های لپ تاپ و کامپیوتر می توان به قابلیت ارتقا و تعمیر اجزا آنها اشاره کرد. در این مورد کامپیوتر ها نسبت به laptopها انعطاف پذیری بیشتری دارند‌.

کامپیوتر ها بدون هیچ مشکلی و به راحتی ارتقا می یابند. اکر در کامپیوتر ها مشکلی ایجاد شود تعمیر آنها نسبت به لپ تاپ ها بسیار راحت تر است.

لپتاپ یا کامپیوتر برای استفاده در مدرسه

در لپ تاپ تنها رم قابل ارتقا است که آن هم قابل تعویض نیست و تعمیر را باید افراد متخصص انجام دهند.

قیمت

از لحاظ قیمت، مقایسه laptop و کامپیوتر سخت است. در بین لپ تاپ های قیمت پایین گزینه های مختلفی برای کاربران وجود دارد. لپ تاپ ها در بدترین حالت نیاز به خنک کننده دارند.

اما کامپیوتر ها متفاوت است. در هنگامی که شما کامپیوتر را برای مصارف خود انتخاب میکنید؛ نیاز دارید به همراه آن ماوس، صفحه کلید، صندلی و حتی میز نیاز دارید و تا حدودی افزایش هزینه به نسبت لپ تاپ خواهید داشت.

اما در مدل های بالاتر و امکانات، کامپیوترها مقرون به صرفه تر از لپ تاپ ها هستند. اما در نهایت با هزینه ی یکسان شما با خرید کامپیوتر امکانات بیشتری را نسبت به لپ تاپ دریافت میکنید.

پس کدام را بخریم؟ لپ تاپ یا کامپیوتر؟!

زمانی که شما تمام موارد بالا را بررسی کنید؛ به این نتیجه خواهید رسید اگر بخواهید کارهای گرافیکی قطعاً کامپیوتر برای شما انتخاب مناسب‌تری تری خواهد بود. زیرا هم از نظر قدرت سخت‌ افزاری بالاتر است.

کامپیوترها از لحاظ طول عمر و کیفیت خنک کنندگی نیز از لپ تاپ ها بالاترند. کامپیوترها حتی برای دانشجویانی که نیاز به جابه‌جایی سیستم خود ندارند نیز پیشنهاد می شود زیرا از امکانات بالاتری نسبت به لپ تاپ برخوردار است.

علاوه بر مزیت های گفته شده کامپیوتر این امکان را دارد تا در کنار رسیدگی به کار های روزمره از مزیت های یک کامپیوتر نیز برخوردار شوید.

اما لپ تاپ برای افرادی که نیاز دارند دائما با لپ تاپ خود در تعامل باشند؛ مناسب است. زیرا امکان حمل آن به هر مکان را دارند. همچنین شما میتوانید با افزودن یک حافظه‌ SSD در کنار حافظه‌ داخلی، آن را ارتقا دهید. همین امر باعث افزایش سرعت آن در انجام کار ها می شود.

در نهایت انتخاب شما بر اساس نیاز شما بستگی دارد. اگر شما جابجایی زیادی دارید ، لپ تاپ استوک گزینه بهتری است. با توجه به اینکه اکثر دانش آموزان ، اکثر در سنی هستند که همیشه در خانه هستند ، کامپیوتر دست دوم گزینه بسیار بهتری است.

نکات مثبت لپ‌ تاپ‌ در مقابل کامپیوتر

 • اندازه کوچک لپ تاپ نسبت به کامپیوتر
 • اشغال فضای کمتر 
 • وزن کمتر و قابلیت جا به جایی آسان
 • مصرف برق کمتر
 • استفاده ار قطعات با فرکانس و توان مصرفی کمتر

نکات مثبت کامپیوتر در مقابل لپ‌ تاپ‌

 • قدرت گرافیکی و پردازشی بیشتر
 • ارتقا و تعمیر آسان تر قطعات
 • دارا بودن خنک کننده 
 • عمر طولانی تر سیستم و قطعات
 • امکان اضافه کردن صفحه نمایش
 • دارا بودن نمایشگر های سایز بزرگ

اما در نهایت باید شما به عنوان یک خریدار تعداد بسیار زیاد سیستم برای مدارس حتما به نکاتی مانند بودجه و فضای مدارس و کلاس ها توجه کنید.

شما با توجه به کار هایی که لازم است انجام دهید لپ تاپ و کامپیوتر را برای خرید انتخاب می‌کنید. برای مثلا کسانی که سیستم را برای هنرستان ها و رشته های گرافیکی تهیه می‌کنند باید از کامپیوتر استفاده کنند.

همچنین یکی دیگر از گزینه های دیگر که باید در هنگام خرید به آن توجه کرد طول عمر سیستم است. زیرا بودجه مدارس محدود است. و نمی‌توان به سرعت سیستم را تغییر داد. همچنین یک نکته دیگر در این خرید امکان ارتقا است که در سیستم های کامپیوتری بهتر صورت می‌گیرد.

از نظر ما انتخاب مناسب برای مدارس کامپیوترها هستند. با این حال تصمیم نهایی بر اساس شرایط و بودجه و نظر شما صورت می‌گیرد.

اگر شما هم در این رابطه نظری دارید یا نکته ای در هنگام خرید و مقایسه لپ تاپ و کامپیوتر توجه شما را جلب کرده است با ما درمیان بگذارید؛ تا ما و دیگران نیز بتوانیم از تجربیات شما استفاده کنیم.

5 دیدگاه در “لپ تاپ یا کامپیوتر، کدام یک برای مدارس بهتر است؟

 1. امیر حسین گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای وارد شدن به رشته کامپیوتر میتونم به جای کامپیوتر از لپتاپ استفاده کنم یا نه ؟

  1. parastoo گفت:

   سلام بله می تونید

  2. parastoo گفت:

   سلام و درود
   بله میتونید
   لپ تاپ ها هم مدلهای قدرتمندی دارن.

 2. Sahar گفت:

  سلام برای ورود به رشته صنایع چوب و مبلمان در دبیرستان نیاز به لپ تاب داریم یا کامپیوتر؟

  1. parastoo گفت:

   سلام و درود
   هردو خوبه
   ولی بسته به نیازتون لپ تاپ قابل حمل هست و شما میتونید به راحتی جابجا کنید
   اما کامپیوتر میتونید از مانیتور با سایزهای بزرگ استفاده کنید که وضوح تصویر تو این زمینه خیلی به کارتون میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *